TT180N16KOFHPSA1
Shenzhen Anxinruo Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TT180N16KOFHPSA1
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.6 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 180 A
Mfr : Infineon Technologies
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 285 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Operating Temperature : 130°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - All SCRs
Package / Case : Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : -
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : TT180N16
Number of SCRs, Diodes : 2 SCRs
Description : SCR MODULE 1.6KV 285A MODULE
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
SCR Module 1.6 kV 285 A Series Connection - All SCRs Surface Mount Module