PIC16LF1459-I/SS
Shenzhen Anxinruo Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PIC16LF1459-I/SS
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Number of I/O : 14
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 1K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Package : Tube
EEPROM Size : -
Program Memory Size : 14KB (8K x 14)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 8-Bit
Mounting Type : Surface Mount
Series : PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package : 20-SSOP
Data Converters : A/D 9x10b; D/A 1x5b
Mfr : Microchip Technology
Core Processor : PIC
Speed : 48MHz
Base Product Number : PIC16LF1459
Description : IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Model Number : PIC16LF1459-I/SS
Contact Now
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SSOP